Fizik Tedavi & Rehabilitasyon || Romatoloji ||Ortopedi & Nöroloji || Ozon Tedavisi || EMG || PRP || Kemik Yoğunluğu
Medikal Personelimiz   ||    Anlaşmalı Kurumlarımız   ||   Tedavilerimiz   ||   Tempur Ortopedik Ürünleri                                       Anasayfa     Bize Ulaşın

 Fizik Tedavi
 Romatoloji
  Nörolojik ve Ortopedik          Rehabilitasyon
  Kemik Yoğunluğu Ölçümü
  Ağrı Tedavisi
  Özel Enjeksiyon
  EMG-Nörofizyoloji
   Ozon Tedavisi
a   WALKAİDE
a   USG Altında Enjeksiyon
a   Kuru İğneleme
a   Kinesiotaping
 
 

a  Medikal Market
a
 Tempur Yatakları
  Tempur Yastıkları
  Vissera Yastıkları
  Tempur-Med Ürünleri
  Diğer Ürünler
 
WalkAide  

 

BEYİN OMURULİK HASTALIKLARINDA GELİŞEN DÜŞÜK AYAK VE YÜRÜME BOZUKLUĞUNUN EN ETKİLİ ÇÖZÜMÜ


  WalkAide, beyin ve omurulik hastalıklarına bağlı olarak düşük ayak problemi yaşayan kişilerin yürüme bozukluklarını düzeltmek için geliştirilmiş bir Myo-Orthotik yüksek teknoloji ürünüdür. ABD 'de FDA onayını alarak tüm dünyada 2006 yılından itibaren kullanılmaya başlanmıştır. WalkAide 2006 yılının ortopedik ürünü seçilmiştir
Sinerji   WalkAide  İstanbul Anadolu yakası yetkili uygulayıcısıdır.

 

Düşük Ayak Nedir?

 

  Düşük ayak, ayağın bilekten yukarıya doğru kaldırılmasını kontrol etme yeteneğinin kaybolmasıdır.
Bu durumdaki kişi; yürürken ayağını bilekten kaldıramadığından topuk vuruşunu yapamaz ve  tüm tabanını yere vurarak yürür (Stepaj yürüyüşü).
  Düşük ayak beyin ve omurulik hastalıklarına (santral sinir sistemi) bağlı olabileceği gibi periferik sinirlerdeki rahatsızlıklardan da kaynaklanabilir. Düşük ayak hastanın yürümesini bozar ve dahada önemlisi yürürken takılıp düşmelere sebep olur. 
  Tüm bu engeller nedeniyle azalmış veya bozulmış hareket yeteneği kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilediği gibi, günlük aktiviteleri de sınırlar.

 

Düşük Ayak Sebepleri

 

Santral Sinir istemi Hastalıkları(Beyin ve omurulik)
  1Hemipleji (inme-stroke)
  1Multupls skleroz
  1Travmatik beyin hasarı sonrası
  1Omurulik zedelenmeleri (parapleji)
  1Herediter spastik paraparezi
  1Cerebral palsi (doğumal beyin zedelenemeleri)
Periferik sinir sistemi hastalılkları ( peroneal sinir hasarı, tuzak nöropatisi, siyatik sinir hasarı, bel fıtığı, polinöropatiler v.s)

 

Düşük Ayak İçin  Halen Kullanılmakta Olan Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

 

 Ayak bileği ortezleri veya destekleri (AFO ) en sık kullanılan ve tavsiye edilen seçenektir. AFO genellikle plastik veya daha hafif (karbon gibi) malzemelerden yapılan ayak ve alt bacak kısmına giyilen bir ortezdir. Bu ortez, ayakbileğini 90 derecelik açıda destekler ve ayağın yere takılmasını engelleyerek yürümeye yardımcı olur. Bu tür bir ortezi uygun ayakkabılar(1-2 numara büyük) ile giymek gerekir. Yumuşak ayakkabılar, sandaletler veya arkası açık ayakkabılar ile AFO giyilemez.

 

Düşük Ayak Tedavisinde WalkAide(TANITIM VİDEOMUZU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN )

  

Düşük ayağın tedavisindeki en yeni tedavi seçeneklerinden biri de WalkAide 'dir. WalkAide'in sunduğu myo-orthotik teknoloji, bozulmuş ayak bilek hareketini düzeltmek için sinir üzerine yerleştirilen elektrotlarla elektrik stimulasyonu yaratarak ayağın hareketini sağlar.
  Ayağa herhangi bir ortez giymekten daha kolay ve etkinliği daha fazladır. Bu uygulama ile sinirden kasa gönderilen sinyallerle ayak doğru zamanda yerden kalkar ve tekrar yere temas eder. Böylece yürüme şekli doğal, hızlı ve düzgün olarak gerçekleşir.
  WalkAide hangi hastalıklara bağlı düşük ayak gelişiminde kullanılır?
WalkAide ,ile öncelikle tedavi edilen düşük ayak grubu beyin omurulik hastalıklarında ortaya çıkan düşük ayak problemidir.
WalkAide in sıklıkla kullanıldığı hastalıklar;
  1Vücut yarısında gelişen stroke (inme , felç) nedenli düşük ayak probleminde
  1Omurilik yaralanmasına bağlı ayakbilek kontrolsüzlüğünde
  1Kafa travması geçirenlerde ortaya çıkan bacak alt kısmındaki kuvvet kaybında
  1Multipl Skleroz hastalarında meydana gelen düşük ayak sorununda
  1Ailevi spatik paraparezide
  1Serebral Palsi (Spastik Çocuklar) nedenli ayakbilek kontrol güçlüğünde
Düşük ayak, omurga kaynaklı patolojilere bağlı (bel fıtığı vs) veya periferik sinir yaralanması nedeniyle ortaya çıkmışsa, genellikle WalkAide kullanılmaz. Bununla beraber sinir zedelenmesi hafif ve orta düzeyde ise iyileşme sürecinde WalkAide kullanılabilir.

WalkAide nasıl kullanılır?

  İleri teknolojiye sahip küçük bir cihaz olan WalkAide'in kullanılması da son derece kolaydır. İki yüzeyel elektrot ve bir adet kalem pil ile çalışır.
Düşük ayak olan bacak bölgesinde diz altında peroneal sinir üzerine yerleştirilen yapışkanlı yüzeyel elektrotlar ile WalkAide' den üretilen uygun sinyallerin iletilmesi sağlanır. Cihazı bu bölgede tutan bir diz altı bant vardır. Ayak serbesttir ve özel bir ayakkabı giyilmesi gerekmez.
WalkAide uygulanacak hasta, ayak bileğindeki hareketler ve yürüme şekli yönünden, özel eğitilmiş uygulayıcı hekim, fizyoterapist veya ortez teknisyeni tarafından değerlendirilir. Her hastanın düşük ayağın gelişme sürecine bağlı olarak farklı yürüme şekli, hızı ve problemi vardır.

 


Bu cihazla birlikte geliştirilmiş WalkAnaliz bilgisayar programı ile kişinin bacak ve ayak hareketleri analiz edilir. Daha sonra peroneal sinire uygun aralıklarla elektrik sinyalleri gönderilerek ayağın ve bileğin hareketleri kontrol altına alınır. Bu elektrik sinyalleri ile doğru zamanda ve doğru şekilde ayağın yerden kaldırılması ve tekrar yere teması sağlanmış olur. Böylece kişi kendine ait olan yürüme şekli ve hızında yürüme imkânına kavuşur.

 

Tüm bu ilk değerlendirme yaklaşık bir saat zaman alır. Daha sonra hastaya cihazı kullanması, takıp çıkarması ve bakımı öğretilir. Zamanla, kullanıma bağlı olarak kişinin yürüme şekli değişir, hızlanır ve aylık veya 2 aylık kontroller ile elektrik sinyallerinin gönderilme süresi değiştirilebilir.
WalkAide başka ne amaçla kullanılır?
Cihaz üzerinde bulunan bir diğer özellik ise; istirahat sırasında kullanılarak kasların çalıştırılmasına imkân veren, bu şekilde ayağın kuvvetlenmesini sağlayan egzersiz yaptırma programıdır.
Egzersiz amaçlı veya uzun süre yürüme sırasında kullanım kan dolaşımını arttırır, eklem hareket açıklığını korur ve kas atrofisini engeller. Cihazı erken dönemde uzun süre kullanan hastalarda, beyinde ortaya çıkardığı hatırlama ve yenilenme (plastisite) etkisiyle iyileşmeyi hızlandırdığı da gösterilmiştir.
WalkAide için sıklıkla sorulan sorular:

Benim için WalkAide'in Uygun Olup Olmadığını Nasıl Bilebilirim?

  

WalkAide deneyen birçok kişinin yürüme yeteneğinde düzelme ve hızlanma gelişmiştir. Fakat WalkAide herkese yardımcı olamayabilir. Konunun uzmanları WalkAide'i sizin ihtiyaçlarınıza göre programlayabilir ve istenen etkinin gelişmesini destekler.

 

Elektrik Uyarısı Nasıl Bir Hisdir?

  

WalkAide'deki elektrik uyarısı sinirden kasa olan doğal uyarının yerini alır. Çoğu WalkAide deneyicisi yürüme sırasında hafif bir karıncalanma veya elektriklenme hissettiklerini belirtmektedir.

 

WalkAide'i 24 Saat Kullanmalımıyım?

  

WalkAide 24 saat kullanılabilir. Fakat yatmadan önce çıkarılmalı ve kapatılmalıdır. Ayrıca duşa veya suya girmeden önce çıkarılmalıdır.

 

WalkAide'in Pili Ne Kadar Süreyle Çalışır?

  

WalkAide'te standart kalem pil kullanılır ve kullanıma bağlı olarak 1-3 hafta dayanır. Pilin değiştirilmesi gerektiği zaman sesli ve görsel bir uyarı verir.

WalkAide'i Sağlık Sigorta Sistemleri Karşılar mı?

 

 Henüz Türkiye'de bu cihazla ilgili bir geri ödeme yoktur.Yinede bazı özel kurumlarca karşılanabilmektedir.

 

WalkAide'in Diğer Protezlerden Farkı Nedir?

 

  1WalkAide tek elle bile kolaylıkla uygulanabilir ve çalıştırılabilir.
  1WalkAide ile ortopedik veya özel ayakkabı giyme zorunluluğu yoktur. Çıplak ayak, açık ayakkabı ve terlik ile de       kullanılabilir.
  1 WalkAide kan dolaşımını arttırır, kas atrofisini engeller, eklem hareket açıklığını korur ve kas kontrolünü sağlar.
  1Aynı zamanda hastanın ayağını pasif olarak egzersiz programına alınamasına imkan verir.

Bu sayfalar ve Internet'teki pek çok site en iyi 1024x768 ekran çözünürlüğü ve true-color renk ayarı ile izlenebilir.
En son browserları (Internet Explorer 5+ ve/veya Netscape 6+) kullanmanızı tavsiye ederiz.